Počet položek: 0 0 Kč

(1948) MiNr. 556 ** KD - Jugoslávie - Lovrenc Košir (II).

Jugoslávie - poštovní známky

kliknutím zvětšíte
(1948) MiNr. 556 ** sp - Jugoslávie - Lovrenc Košir (II).
ks
Kód:JUG-556-KD
Výrobce:Jugoslávie
Cena : 40 Kč
Dostupnost:Skladem
Sklad:1 ks
Nominál známky: 15 Din
Rok: 1948
Stav: **
Kat. číslo (MICHEL): 556 Zf
Kat. číslo (St. Gibbons): 590
Kat. číslo (Yvert et Tellier): PA 23

Lovrenc Košir – Průkopník poštovní známky

Lovrenc Košir (1804–1879) byl slovinský úředník, jehož jméno je spojeno s jedním z nejvýznamnějších vynálezů moderní pošty – poštovní známkou. Narodil se ve vesnici Spodnja Luša v dnešním Slovinsku a po studiích v Lublani se stal součástí státní správy Rakouské monarchie, kde pracoval v oblasti poštovních služeb. Právě zde se začalo zajímat o zefektivnění poštovního systému, což ho přivedlo k převratné myšlence předplacení poštovného pomocí nalepovacích známek.

V roce 1835, několik let před zavedením první oficiální poštovní známky ve Velké Británii, navrhl Košir rakouské dvorní komoře ve Vídni koncept „gepresste Papieroblate“ – lisovaných papírových obálek, které by sloužily k úhradě poštovného. Přestože tento návrh nebyl přijat, zůstává důkazem jeho vize a přínosu k poštovním reformám. Jeho nápad předběhl dobu a inspiroval další poštovní systémy po celé Evropě.

ačkoli je za oficiálního vynálezce poštovní známky jako Angličan Rowland Hill, Koširův přínos k rozvoji poštovních služeb je dnes vysoce ceněn. Na jeho počest bylo v Rakousku, Slovinsku a bývalé Jugoslávii vydáno několik pamětních známek připomínajících jeho revoluční myšlenky. V roce 2004, při příležitosti 200. výročí jeho narození, vydala Slovinská pošta speciální známku jako poctu tomuto významnému reformátorovi.

Lovrenc Košir zemřel v roce 1879 ve Vídni, ale jeho inovace zůstává trvalým odkazem v dějinách poštovních služeb. Dnes je vnímán jako symbol slovinské vynalézavosti a odhodlání přinášet nové myšlenky a zlepšovat společenský život.

Zboží ze stejné kategorie - (1948) MiNr. 556 ** KD - Jugoslávie - Lovrenc Košir (II).

Pošlete odkaz svému známénu

Vaše jméno
Váš e-mail
Email Vašeho známého
Opište kód z obrázku antispam